fbpx

“Col·laborar per crear” Repte artístic de 1r de l’ESO

desembre 7, 2022

Els alumnes de 1r i 2n de l’ESO gaudeixen de diferents reptes vinculats a diferents àrees. Aquest és un exemple de com treballem i de les nostres fites com a professionals de l’educació.

Aquest any hem iniciat un repte artístic amb els alumnes de 1r de l’ESO. Els professors del repte estem molt il·lusionats i engrescats, ja que estem començant a recollir els fruits de mesos de treball.  Veure les nostres alumnes i els nostres alumnes motivats, creant cooperativament obres artístiques, és tot un luxe. Acompanyar l’alumnat en tot procés d’aprenentatge implica moltes dificultats, però creiem que ho estem aconseguint.

QUÈ ÉS UN REPTE?

Un repte és un enfocament pedagògic que involucra activament a l’estudiant en una situació problemàtica real, rellevant i de vinculació amb l’entorn, la qual cosa implica la definició d’un repte  i  la implementació d’una solució. ” ​

PER QUÈ UN REPTE ARTÍSTIC?

Ens aquests últims anys la demanda laboral ha derivat en una forta aposta per la tecnologia a les escoles i s’han deixat de banda les humanitats en general.  La nostra escola ha donat resposta a aquesta mancança amb el programa “Filosofia 3.18” i aquest projecte artístic, entre d’altres. No defugim de la tecnologia, però volem harmonitzar l’enfocament pedagògic.

​Aquesta iniciativa sorgeix de la necessitat de recuperar un espai per l’àrea artística i aprofitar les competències transversals que ofereix aquest àmbit. Tenim com a objectiu estimular la creativitat dels estudiants i la seva capacitat crítica. El segon aspecte rellevant d’aquest repte va en relació amb la intervenció amb l’entorn proper del producte final,  creat per l’alumnat de primer de l’ESO.

QUINS SÓN ELS NOSTRES OBJECTIUS?

“La nostra tasca, pel que fa a la creativitat, és ajudar els infants a que pugin les seves pròpies muntanyes, el més amunt possible”.​

 Loris Malaguzzi. ​

Seguint aquest precepte com a objectiu principal del repte, volem estimular la millora de l’aprenentatge dels alumnes en relació amb la interacció de l’escola i altres institucions, optimitzant el  potencial motivador de l’art amb activitats creatives i crítiques i, a l’hora, millorar l’autoestima mitjançant la perspectiva de les intel·ligències múltiples i la revisió feminista.​

Objectius del Repte

ASPECTES MÉS RELLEVANTS DEL REPTE ARTÍSTIC

“Entorn proper i lligams ciutadà/barri”

Amb la nostra experiència en projectes i reptes, hem observat que l’aprenentatge significatiu va molt vinculat a la interacció directa dels productes finals amb l’entorn proper. Per promoure l’emprenedoria, l’alumnat ha de sentir-se recolzat per part de l’escola en les seves propostes. El nostre barri de Sarrià és l’entorn perfecte per mostrar tot allò que han après i enfortit els lligams ciutadà/espai públic.​

Alumnes davant de la seva obra exposada al barri de Sarrià

​“L’any Picasso” 1973-2023

L’any vinent es celebrarà “L’any Picasso” i aquest gran artista serà el nostre cicerone. Ens sentim molt afortunats de comptar amb la col·laboració del Museu Picasso per llançar el repte d’art. Picasso va envoltar-se de dones i homes que van impulsar el paradigma artístic, el quals els posarem en valor.​

Educació emocional

Volem impulsar l’autoestima dels alumnes i creiem que és important que es respectin i que respectin els seus companys. Per aquesta raó duem a terme dinàmiques que recolzen les seves habilitats socials i la seva autoestima.

VALORACIÓ DE LES PRIMERES EXPERIÈNCIES

Ja hem finalitzat el repte amb una classe  i estem començant amb la segona. La primera experiència ens ha mostrat les fites aconseguides. Creiem fermament que el treball en equip ha de ser tant entre els alumnes com entre nosaltres, com a equip, però també en direcció alumnes/professors. Les metacognicions i els moments d’avaluació conjunta de les tasques ens han permès detectar punts de millora i ja els estem introduint aquest mes. La professió docent t’obliga a aprendre constantment i aquells que la defensem no desaprofitem aquesta gran oportunitat.

Visca l’ART!

Aquest repte ha estat possible gràcies a la col·laboració de professionals de l’escola i externs.

Equip Sagrat Cor Sarrià

Pilar Clarasó (impulsora)

Carlos Nasarre (impulsor)

Pedro Armengou (impulsor)

Montse Andreu (assessorament districte)

Quique Andreu (gestió de materials)

Núria Castanedo (cessió d’espais)

Míriam Fernández (assessorament en dansa)

Gloria Graell (col·laboradora  del repte de salut)

Laura Larregle (assessorament teatral)

Nina Pascual (assessorament pedagògic)

Núria Reventós (assessorament teatral)

Susana Tuset (assessorament digital)

Departament comunicació Sagrat Cor Sarrià

Equip del repte artístic

Maria Busquets

Gustavo Herzog

Marta Pizarro

Tot l’equip de l’ESO que ens cobreix en les sortides.

Agents externs

Districte de Sarrià Sant Gervasi

Anna Insúa (gestió i acompanyament)

Celia Martínez (impuls gestió)

Museu Picasso

Vanessa Rojas

Maria Alcover

Polígrafa obra gràfica S.L.

Álvaro Puigdengolas, pare d’un alumne de l’ESO (xerrada sobra impressió gràfica artística)

Professora d’Història de l’art contemporani, perspectives feministes i estudis de performance. Universitat de Barcelona. Crítica d’art, comissària d’exposicions i projectes educatius

Assumpta Bassas (revisió feminista)

Articles relacionats

EXPOSICIÓ ”La Shoà, ¿cómo fue humanamente posible?

EXPOSICIÓ ”La Shoà, ¿cómo fue humanamente posible?

Fer realitat els projectes que els docents imaginem és una màxima de la nostra professió i més quan es té la possibilitat de realitzar-lo amb alumnes il·lusionats, que de forma voluntària s’ofereixen per a dur-lo a terme. Aquest, juntament amb el contingut del...

Escola i família un bon equip!

Escola i família un bon equip!

Entenem com equip un grup de persones amb un objectiu comú que generen unes sinergies a través d’un treball coordinat. Per aconseguir aquest propòsit compartit cal partir d’un valor essencial com és la confiança. El claustre de primària tenim com a prioritat el...